İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Çalışma Kağıtları
  3. 8. Sınıf Paragrafta Anlam Çalışma Kağıdı-1

8. Sınıf Paragrafta Anlam Çalışma Kağıdı-1


Paragrafta Anlam Bilgisi; anlamsal yorum, ana fikir, yardımcı düşünce, yazar görüşü, anlatım yolları, anlatım teknikleri, anlatımı geliştirme yolları… gibi bilgileri içermektedir.

Aşağıdaki etkinlikleri öğrendiğiniz bilgilere dayalı olarak yapınız.

A. Aşağıda Mehmet Öğretmenin verdiği paragraflarda numaralandırılmış cümlelerden hangisi paragrafın anlamsal akışını bozmaktadır?

(1) Kitapların uzaklaştığı yabancı saatler vardır. (2) En iyilerini, en sevdiklerinizi açın, sarmazlar sizi. (3) Düşlerimiz, düşüncelerimiz bizim buyruğumuza uyar mı sanırsınız? (4) Anlattıklarına kendinizi bir türlü kaptıramazsınız. (5) İçlerinde gizlenen sesi duymaz, o kara yazılardan ürperirsiniz.

1. Yukarıdaki paragrafta ……………… numaralı cümle anlatımın akışını bozmaktadır.

 

(1) Akılcılıkla bilim ve teknoloji arasında sıkı bir ilişki vardır. (2) Bunlar birbirinin bütünleyicisidir. (3) Bu değişme ve gelişmelere ayak uydurmak gerekir. (4) Akılcılığın olmadığı yerde bilim ve teknolojiden, bilim ve teknolojinin olmadığı yerde de akılcılıktan söz edilemez. (5) Olaylara akılcılıkla yaklaşmayan, bilim ve teknolojiye sırt çeviren toplumlar hiçbir zaman ilerleyemez.

2. Yukarıdaki paragrafta ……………… numaralı cümle anlatımın akışını bozmaktadır.

 

(1) Sözcükler hangi yetenekli kalemden akarsa aksın, bir resmi anlatmaya yetmez. (2) Olsa olsa ressamın ve resimlerinin arasında dolanır. (3) Sağlıklı bir bakış açısı yaratmaya çalışır fakat resme ışık tutmaz, resmin kendi ışığının görülmesine yardımcı olur. (4) Duygu ve düşünceler renklerle nasıl anlatılırsa sözcüklerle de öyle ifade edilir.

3. Yukarıdaki paragrafta ……………… numaralı cümle anlatımın akışını bozmaktadır.

 

(1) Şu yeryüzü üstündeki yaşama payımızı vaktinden önce koparıp atmayalım. (2) Hele sanatçı için yitip giden en küçük zaman parçası bile önemlidir. (3) Hayattan kaçan kişiler sanat alanında büyük başarılara imza atamazlar. (4) Kendisine kalan yılları şu ya da bu duygunun itişiyle kendi eliyle yok edivermek bağışlanır bir davranış değildir. (5) Unutulmamalı ki hayatı yazabilen sanatçılar büyük yapıtlar ortaya koyabilirler.

4. Yukarıdaki paragrafta ……………… numaralı cümle anlatımın akışını bozmaktadır.

 

(1) Çıkardığı “Dibace” adlı dergi hayatındaki tek serveti idi. (2) Cebindeki üç kuruşu da dergi için harcadı. (3) Yazıları dergiyi takip eden herkesçe takdir edilirdi. (4) Ben de o yıllarda tanıdım bu güzel insanı. (5) Özellikle dil felsefesi üzerine yazdıkları çok beğenilirdi.

5. Yukarıdaki paragrafta ……………… numaralı cümle anlatımın akışını bozmaktadır.

 

(1) Çocukken birkaç haftalığına bir dinlenme kampında kaldım. (2) Elli altmış kişiydik. (3) Öyle kaynaşmıştık ki birbirimize. (4) Dinlenme kampları eğitimin bir parçasıdır. (5) Aramızdan su sızmıyordu.

6. Yukarıdaki paragrafta ……………… numaralı cümle anlatımın akışını bozmaktadır.

 

(1) Pek çok yer gezip görmüştüm. (2) Boğaz’ı ilk kez görecektim. (3) Çok heyecanlıydım. (4) Şehir vapurları başka bir güzellik katmış Boğaz’a. (5) Nihayet köprüye gelmiştik.

7. Yukarıdaki paragrafta ……………… numaralı cümle anlatımın akışını bozmaktadır.

 

(1) Tatlı bir sonbahar akşamıydı. (2) Henüz güneş sıcaklığını kaybetmemişti. (3) İki kumru çeşmenin başına indi. (4) Su içiyorlardı. (5) Olanları zevkle izliyordum. (6) Sularını içtikten sonra havalandılar. (7) Bir kedi onlara yaklaşırken yapraklara basıp hışırtı çıkarmıştı.

8. Yukarıdaki paragrafta ……………… numaralı cümle anlatımın akışını bozmaktadır.

 

(1) Toplumların küçükleri için okul ne ise büyükleri için de tiyatro odur. (2) İstediğimiz kadar küçükleri okutalım. (3) Büyüklerin eğitimi unutulursa küçükler de karanlığın etkisinde kalacaklardır. (4) Küçükleri okutmayı ihmal etmeyin. (5) Bu bakımdan tiyatro okul kadar, hastane kadar önemlidir.

9. Yukarıdaki paragrafta ……………… numaralı cümle anlatımın akışını bozmaktadır.

 

(1) Mutluluk ne güzel bir sözcük. (2) Bizim hayata olan bağlılığımızı arttırıyor. (3) Bazı insanlar mutlu olmayı bilmez. (4) Bize hayatı armağan ediyor.

10. Yukarıdaki paragrafta ……………… numaralı cümle anlatımın akışını bozmaktadır.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (2)

  1. _avatar
    2 ay önce

    keşke bu etkinliği böyle bu şekilde yapmasanız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir